W stolicy Dolnego Śląska ma powstać nowy buspas. Spółka Wrocławskie Inwestycje otworzyła w tym tygodniu oferty na infrastrukturę dla autobusów w ciągu ulicy Grota-Roweckiego. Wpłynęły tylko dwie i nie mieszczą się w budżecie.
Nie tylko
całe trasy tramwajowe, jak na Jagodno czy Maślice, ale także inne inwestycje dla transportu publicznego prowadzi Urząd Miejski Wrocławia. Chodzi o buspasy, które mają być uzupełnieniem istniejącej i powstającej infrastruktury. Przykłady ostatnich miesięcy pokazują, że nie wszędzie tamtejszy magistrat widzi miejsce dla tramwajów, a w zamian przestrzeń dla autobusów. Dziś mówimy o nowych buspasach na ul. Grota-Roweckiego.
Dwie oferty na nowy buspas na ulicy Grota-Roweckiego Na początku tego tygodnia Wrocławskie Inwestycje otworzyły złożone oferty w opisywanym dziś przetargu. Tym razem dwie firmy chciałyby zrealizować kontrakt od miejskiej spółki.
- E&C Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej: 2,43 mln zł,
- PBW INŻYNIERIA Sp. z. o.o. z Wrocławia: 3,45 mln zł.
Miejski inwestor przeznaczył na ten kontrakt 1,32 mln zł. Oznacza to, że żadna z zaproponowanych ofert nie mieści się w budżecie. Natomiast, żeby wybrać najtańszą z nich potrzeba dodatkowe 1,1 mln zł. W tym przypadku, o ile WI nie zdecyduje się na unieważnienie całego postępowania, każda ofert zostanie sprawdzona pod kątem formalnym oraz przeanalizowana. To potrwa kilka tygodni.
Kontynuacją infrastruktury transportowej we Wrocławiu Nowy
buspas miałby powstać na ulicy Grota-Roweckiego na odcinku od nowoprojektowanej pętli tramwajowo – autobusowej „Borowska Szpital" do skrzyżowania ulic Kurpiów i Wspólnej.
Do zaprojektowania są dwie wersje. Pierwsza jako dwukierunkowa jezdnia z buspasami w obu kierunkach wraz z przystankami zlokalizowanymi przy pasach dla autobusów. Druga to dwukierunkowa jezdnia z buspasem tylko w kierunku centrum oraz z przystankami w zatokach. Koncepcja w dwóch wariantach trasy na Ołtaszyn i Wojszyce posłuży do wyboru tego finalnego do realizacji.
Istotnym punktem inwestycji będzie poszerzenie wiaduktu kolejowego w ciągu linii kolejowych nr 349 (Towarowa Obwodnica Wrocławia) i 750 oraz przebudowa przejazdu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 285 wraz z dojściami do przystanku Wrocław Wojszyce.